Kapat

Sonuçları Filtrele

Maden Ayarı
  • 1 Koli 3
  • Koli 1
Fiyat (TL)
-

Gıda Renklendiricileri

-GIDA RENKLENDİRİCİLERİ

Gıda renklendiricisi; gıdalara, ilaçlara veya kozmetik ürünlere ilave edildiği zaman renk veren boya, pigment vb. maddelere denir. Renklendirici maddeler elde ediliş şekillerine göre doğal ve yapay (sentetik) renklendiriciler olmak üzere iki ana gruba ayrılmaktadır. Örneğin, Pancar kökü kırmızısı (Red Beet) pancar bitkisinin kökünden elde edilirken, Karmin (Carmine) Koşineal cinsi bir böcekten elde edilen ve kırmızı renk veren doğal renklendiricilerdendir.

Renk gıdaların duyusal özellikleri yönünden ele alındığında, tüketici tercihi açısından gıdanın çekiciliğinde ilk bakışta en önemli rolü oynamaktadır. Bir gıda ile ilgili ilk izlenim görseldir ve gıdanın tercih edilmesi onun renginin kabul edilmesi veya edilmemesine bağlıdır. Günümüzde gelişen gıda üretim teknolojileri dikkate alındığında gıdalar; işleme, depolama ve satışa sunma gibi çeşitli aşamalarda ısı, ışık, pH değişimi, oksijen gibi fiziksel ve kimyasal koşullara bağlı olarak renk solması veya renk kaybına uğramaktadırlar. Gıda ham maddesindeki doğal veya mevsimsel değişikliklerden kaynaklanan renk farklılıklarını önlemek, renk kayıplarını gidermek, gıdanın orijinal rengini veya tüketici beklentilerini karşılamak, üründe standart bir renk oluşturmak, renksiz veya az renkli gıdalara renk kazandırma gibi amaçlarla gıda üreticileri renklendirici katkı maddelerini kullanmaktadırlar. Bu sayede ürünün çekiciliğini arttırırken, farklı renk veya değişik renk tonları kullanılarak ürün farklılaştırması yapılabilir.

Gıda renklendiricilerinin kullanım alanları; reçel, jöle, marmelat, meyve preparatları, dondurma, toz tatlılar, şekerlemeler, alkolsüz aromalı içecekler, hafif fırıncılık ürünleri, salam, sosis, kahvaltılık tahıllar, peynirler, kurutulmuş patates granülleri ve gevrekler, pastırma (yüzey için), köfteler, burgerler, margarin ve yağ emülsiyonları, soda, sirke ve yenilebilir buzlar.

Limit:
10 sonuçtan 1 ile 10 arası görüntüleniyor.
Destek

7x24 Müşteri Hizmetleri

İade Garantisi

14 Gün koşulsuz iade

Güvenli Alışveriş

256 BIT RapidSSL

Selay-esatis © 2021 | Bu site RGS Yazılım® E-Ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır